Hemen Arayın

Gebelik öncesi testler ile anneliğe hazırlanın

okuyabilirsiniz.

Gebelik öncesi kadının sağlığının kontrol edilmesi, hem anne hem de bebek için gebelik ve doğum sonuçlarını iyileştiriyor. Günümüzde hala pek çok kadın gebeliğe ciddi tıbbi sorunlarla başlıyor, bebeğe zararlı olabilecek maddelere maruz kalıyor ve tıbbi olarak koruyucu bir önlem almadan plansız gebe kalıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Sağlığı ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli gebeliğe karar verildikten itibaren anne adayının sağlığının iyileştirilmesinin çok önemli olduğunu söylüyor. 

Gebelik öncesi testlerin önemi

Sağlık kontrollerinin ihmal edilmemesi, gebelik planları konusunda hem kadının hem de erkeğin eğitilmesi ilk önceliktir. Günümüzde anne ve çocuk sağlığında daha iyi sonuçlar elde etmek için gebelikten önce harekete geçmek, hedefi tanı ve tedaviden çok koruma ve önlemeye yönlendirmek gerekiyor.  

Gebelik öncesi beslenme


Gebelik öncesi beslenmede genellikle saf, temiz, kilo aldırmayan ama besleyici gıdaların tercih edilmesi elzemdir. Düzgün ve sağlıklı beslenmeye ilave olarak folik asit takviyesi yapılmalı, kullanılan destek ürünleri varsa bunların güvenilirliği, yararı ve zararı irdelenmelidir. Gebeliğe hazırlanan kadınlar sigarayı bırakmalı bırakamıyorsa kullanım sınırlaması konusunda teşvik edilmelidir. Anne adayının egzersize ve kilo kontrolüne önem vermesi de büyük önem taşır.  

Gebelik öncesi hangi aşılar yaptırılmalıdır?

Özellikle Human Papilloma Virüs (HPV), grip, kızamıkçık aşıları bu hastalık risklerini taşıyan gebe adaylarında hekim kontrolü ile birlikte yapılmalıdır. Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgili risk belirlenmeli, uygun testlerle belirlenen hastalıklar tedavi edilmelidir.  

Kadındaki mevcut hastalıklar gebelik kararını ve gebeliğin seyrini etkileyebilir

Diyabet, tiroid hastalıkları, epilepsi benzeri nörolojik hastalıklar, hipertansiyon, lupus, böbrek hastalıkları, kalp-damar hastalıkları, astım, pıhtılaşma bozuklukları gibi sistemik hastalıklarda veya depresyon, bipolar hastalık ve şizofreni gibi psikolojik hastalıklarda hasta gebelikten önce mutlaka bir hekim ile görüşmelidir. Mevcut tıbbi sorun nedeniyle kullanılan ilaçlar, gebeliğin hastalığın seyrine etkisi ve özellikle de diyabet gibi hastalıklarda gebeliğin hastalığın kontrollü bir döneminde planlanması uygun olacaktır.  

Gebelik öncesinde aile ve genetik hikaye incelenmeli

Anne yaşı, anne ve babanın tıbbi durumu, kadının daha önceki gebelikleri sorgulanmalıdır. Daha önceki gebeliklerinde bebeklerinde genetik sorunlar yaşayan çiftler ve ailede bilinen bir genetik hastalık mevcut olanlar tespit edilmeli ve bu aileler gebelik öncesi genetik danışma almalıdır. Bir önceki gebelik erken doğum, düşük veya ölü doğum ile sonlanmış ise hasta risk ve nedenlerin tespit edilmesi için incelenmelidir. Özellikle sezaryen ile yapılan bir doğumdan sonra hasta yeni bir gebelik için en az 12 ay beklemelidir.
Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Op. Dr. Nuri Ceydeli
Doktorun Biyografisini Gör

Op. Dr. Nuri Ceydeli, 2002-2005 yılları arasında Kadıköy Şifa Hastanesi’nde çalıştı. 2005 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Op. Dr. Ceydeli, halen kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.