Hemen Arayın

Kadınların estetikte yeni gözdesi: Genital Estetik

okuyabilirsiniz.

Genital estetik cerrahinin popülerliği, son dönemlerde giderek artıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli, konuyla ilgili merak edilenleri anlattı...

Son dönemlerde kadınlarda popülerliği gittikçe artan genital estetik cerrahi, hem dış görünümün ve fonksiyonelliğin düzelmesini hem de psikolojik sorunların ortadan kalkmasını sağlıyor.

Genital estetik cerrahi günümüzün en popüler cerrahi alanlarından biri. Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli, pek çok kadın ve erkeğin genital bölgelerinde değişikliklere gitmeye başladığını söylüyor. Op. Dr. Ceydeli bu yazımızda, kadınlarda genital estetik cerrahi hakkında merak edilen tüm noktaları paylaşıyor.

“Genital güzellik” her toplumda farklı 
“Genital güzellik...” Özellikle bu kavramın, oldukça özgün ve kültürel bir tanımlama olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü genital bölgenin rengi ve şekli ırklara, genetik özelliklere göre farklılık gösterebiliyor. Dolayısıyla “ideal genital bölge” kavramı da her toplumda aynı olmayabiliyor. Örneğin, Japonya’da genital bölgedeki dudakçıkların kanatlı kelebek görüntüsünde olması beğenilen bir durumken Batı toplumlarında tersi geçerlidir. Afrika’da ise iç dudaklar özellikle uzatılır (Normalde iç dudaklar ortalama 2 cm uzunluğunda olmalıdır, daha uzun olması pek çok kadını estetik açıdan rahatsız eder). 

Kadınların ilgisi neden arttı? 
Aslında kadınların genital estetik cerrahiye ilgilerinin neden arttığı sorusunun cevabı halen çok net değil. Fakat genital bölge tüylerinin daha kısa tutulması alışkanlığının artmasıyla birlikte genital bölgenin daha görünür hale geldiğini ve kadınların da daha fazla dikkatini çekmeye başladığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla görünürlük ve kadınlarda bilinç arttıkça bu tür ameliyatlara olan talebin arttığı tahmin ediliyor. Ergenlik dönemindeki hormon değişiklikleri de estetik kaygıları gündeme taşıyabiliyor. Örneğin bu değişiklikler nedeniyle genital bölgede bazı asimetrik durumlar görülebiliyor; iç dudakçıkların dış dudakçıklardan daha uzun olması gibi. Bazen bu durum kadınlar arasında anormal olarak algılanabildiği için estetik açıdan rahatsızlık hissi doğabiliyor. Bir başka dikkat çeken nokta ise şu; bazı cinsel istismar durumlarında kadınlar, dış genital bölgede yapılacak değişiklikler sayesinde psikolojik açıdan bu süreci daha rahat atlatabildikleri için cerrahiye başvurabiliyor. 

Sonuç olarak; her şeyden önce subjektif olarak genital bölgede hastayı rahatsız eden -özellikle estetik- sorunun düzeltilmesinin, cinsel uyarılma ve mutluluğu artırarak hastanın psikolojisini pozitif yönde değiştirdiği unutulmamalıdır. Zaten genital estetikte ulaşılmak istenen sonuç, yapılacak cerrahi girişimle hem arzu edilen estetik görünümü sağlamak hem de kadının cinsel fonksiyonlarının bozulmasının önüne geçmektir.

Hangi estetik sorunlar daha sık görülüyor? 
Doğurganlık çağında kadınların genital bölgeleri en doğal halindeyken yaşla birlikte birtakım fizyolojik değişikliklerin olması normaldir. Çünkü vajina zaman içinde, eski sıkılığını ve gerginliğini kaybedebiliyor. Belirli bir süre sonra da ilişki esnasında genişlik ve cinsel hassasiyette azalma oluyor. Mons pubis adlı kısım ise biriken yağlar nedeniyle genişlerken, büyük dudakçıklarda da volüm kaybı ve sarkma görülebiliyor. Küçük dudakçıklardaki büyüme ise, ilişki esnasındaki irritasyon (tahriş), kendini tatmin, çocuk doğurma, myelodisplastik hastalıklar ve ciltteki kronik irritasyona ikincil olarak da gelişebiliyor. Bunların yanı sıra doğumsal anomaliler, doğum esnasında gelişen genital travmalar, genital bölgenin enfeksiyon kapması gibi nedenler de zaman içinde estetik açıdan kadınlara rahatsızlık verebiliyor. Ayrıca genital bölgenin görüntüsündeki sorunlarda genetik faktörlerin de önemli bir rolü olduğunu ekleyelim. 

Estetik genital bölge cerrahisine başvurma nedenlerinin yaklaşık %85’inde estetik kaygılar ön plandadır.Genital estetik cerrahisinde en sık yapılan, iç dudakçıkların (labium minus) küçültülmesidir. Bunun yanı sıra en sık uygulanan işlemleri şöyle sıralayabiliriz: 

    •    Dış dudakçıkların küçültülmesi
    •    Dudakçıkların çeşitli dolgu maddeleriyle büyültülmesi
    •    Vajinal sıkılaştırılma
    •    Himenoplasti
    •    Klitoroplasti
    •    Perinoplasti
    •    G spot amplifikasyonu

Kadınları mutlu eden uygulama: labioplasti
Kadınların en sık başvurduğu estetik genital bölge operasyonu labioplastidir. Vajina girişindeki iç dudakçıkların normalden daha büyük ya da sarkık olduğu durumlarda uygulanan bir düzeltme işlemidir. Vajinayı kurumaktan koruyan iç dudakçıklar, idrar yapma esnasında idrar akımına karşı bir tünel oluşturma görevi üstlenirler. Bu sebeple genişliği maksimum 2 cm olmalıdır. 

Kadınlar başka birçok farklı nedenden dolayı da labioplasti yaptırmak isteyebiliyor: 
    •    Dar kıyafetler giyerken hoşnutsuzluk ve rahatsız olma 
    •    Spor yaparken rahatsızlık hissi
    •    Cinsel birleşme esnasında ağrı 
    •    Estetik açıdan görüntüden memnun olmama 
    •    İlişki esnasında sürtünmenin verdiği rahatsızlık duygusu
    •    Gebelikteki genital değişiklikler
    •    Genital estetiği bozan doğum yaralanmaları

ASAPS (American Society for Aesthetic Plastic Surgery) 2017 istatistiklerine göre 2017 yılında 10787 labioplasti ameliyatı yapılmıştır. Bu hastalar sigorta sistemi dışında olduğundan, asıl rakamın çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. Yine bir başka istatistiğe göre, vulvaplasti ve labioplasti işlemleri 2002-2003 yıllarında 700’lerden, 10 yıl içinde 2 katına çıkmıştır. Bu tür işlemler özel sağlık sigortaları tarafından karşılanmadığından gerçek sayıyı tahmin etmek de hayli zordur.

Labioplastide iki teknik ön plandadır: Lineer eksizyon veya Wedge eksizyon. Genellikle sorunsuz geçen cerrahi girişimler sonrası hastalar 3-4 gün sonra işe dönebilirken, 4-6 hafta boyunca cinsel ilişki, bisiklete binme veya ağır sportif faaliyetlerden uzak durulması gerekiyor. Tabii her olağan cerrahi girişiminde görülebilecek komplikasyonlar labioplasti için de geçerli. Anestezi riskleri, kanama, enfeksiyon, yara izi gelişimi en belirgin olanlarıdır. Ancak bu girişimlerin uzun dönemde cinsel yaşam, gebelik, çocuk doğurma ve yaşlanma üzerinde olumsuz etkileri olduğuna dair bir bulgu yoktur.Unutmayın!

  • İsteğe bağlı girişimlerde hasta mutlaka 18 yaşından büyük ve psikolojik olarak kendini hazır hissetmelidir.
  • Kişiler kendilerine yapılacak cerrahi girişim ve riskler açısından mutlaka bilgilendirilmeli, işlem öncesi onam formu doldurulmalıdır.
  • Uygulanan prosedür hiçbir şekilde genital veya cinsel fonksiyon kaybına sebebiyet vermemeli; altta yatan jinekolojik hastalıklar, sigara kullanımı, gerçek dışı beklentiler cinsel fonksiyon bozukluklarında işlemi yapmadan önce iyi değerlendirilmelidir.
  • Bilindiği üzere bazı Arap ülkelerinde dış genital bölgenin bir kısmı veya tamamı kişinin rızası alınarak/alınmayarak kesilebiliyor.
  • Bu prosedürleri, isteğe bağlı olarak elektif şartlarda yapılan vajina vulva plastik cerrahi işlemlerinden ayrı tutmak gerekir.
  • Kadın sünnetlerinde oluşan ciddi ağrı, enfeksiyon, kanama, uzun dönemde apse, keloid, ağrılı ilişki, psikolojik sonuçlar, cinsel arzunun azalması ve post travmatik stres gibi durumlar unutulmamalıdır.
     
Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Op. Dr. Nuri Ceydeli
Doktorun Biyografisini Gör

Op. Dr. Nuri Ceydeli, 2002-2005 yılları arasında Kadıköy Şifa Hastanesi’nde çalıştı. 2005 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Op. Dr. Ceydeli, halen kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.