Hemen Arayın

Meme Kanseri Hastalarının Covid-19 İle İlgili En Sık Sorduğu Sorular

okuyabilirsiniz.

Meme kanseri hastalarının Covid-19 ile ilgili en sık sorduğu soruları aşağıda bulabilirsiniz

 -Hastaneye gelecek olmam beni geriyor, Anadolu Sağlık Merkezi nasıl şu an, ne önlemler aldınız?

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, tüm dünyayı tehdit eden Coronavirus’ten (COVID-19) korunmak ve başta siz değerli hastalarımızın güvenliğini üst seviyede tutmak amacıyla ulusal ve uluslararası otoritelerin belirlediği kurallar çerçevesinde sağlık hizmeti sunmaktayız.

-Servisler çalışıyor mu? Dezenfekte ediliyor mu?

Hem personel, hem hasta ve hasta yakınlarımız için tahsis edilen tüm servis araçlarımız hizmet vermeye devam etmektedir. Servis araçları her gün düzenli olarak dezenfekte edilmekte olup, ayrıca sosyal mesafeyi korumak adına servislerdeki yüzde 50 doluluk oranına da kesinlikle uyulmakta, gerektiğinde ek servis hizmete sunulmaktadır. Servislerde maske kullanımı da zorunludur.

-Kemoterapiye ara verecek miyiz?

Sağlık Bakanlığı’nın şart koştuğu tüm önlemler alınarak Onkoloji hastalarımızın tedavileri aksatılmadan sürdürülmektedir.

-İlaç raporumla direkt ilaçlarımı alabiliyor muyum?

Raporlu ilaçlarınızı eczanelerden alabilirsiniz.

-Nasıl beslenmeliyiz?

Bağışıklık sisteminin güçlü olması için sağlıklı beslenmek önemli. Ancak beslenme şekli hastanın ihtiyacına ve genel sağlık durumuna göre değişir. Hekiminizin önerdiği meyve ve sebzelerden tüketin. Bol su için.

-Virüse karşı, kemoterapi almış / alıyor olan hastalar nasıl önlem almalılar?

 • Herhangi bir yere dokunduktan sonra ellerinizi 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkayın. Su ve sabun olmayan yerlerde el dezenfektanları veya 80 derecelik kolonya da kullanabilirsiniz.
 • Ellerinizle yüzünüze dokunmayın. Özellikle de göz, burun ve ağzınızla temas etmemeniz önemli. Virüs buralardan bulaşıyor.
 • Aile bireyleri dahil, kimseyle tokalaşmayın, temas etmeyin. İnsanlarla aranıza en az 1-1 buçuk metre mesafe koyun.  Mümkün olduğunca ziyaretçi kabul etmeyin.
 • Öksüren, hapşıran insanlardan uzak durun. Virüs damlacık yoluyla size bulaşabilir. Gerekli durumlarda, özellikle de sokağa çıktığınızda maske kullanın.
 • Kapalı ortamlardan uzak durun, kalabalık yerlerde bulunmayın.
 • Şu dönem seyahat etmeyin.
 • Hekiminizin önerdiği egzersizleri yapın. Egzersiz bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • İyi uyumaya dikkat edin. Sağlıklı bir uyku bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Hekiminizin önerdiği meyve ve sebzelerden tüketin. Bol su için. Bağışıklık sisteminin güçlü olması için sağlıklı beslenmek önemli.
 • Sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durun.
 • Mümkün oldukça evde vakit geçirin, eve misafir kabul etmeyin.
 • Acil durumlar dışında hastanelere gitmeyin. Kemoterapi, immünoterapi veya hedefe yönelik tedavilerinizi aksatmayın. Bu salgın döneminde, hastaneye gidiş gelişlerinizde mutlaka maske ve eldiven kullanın.
 • Öksürük, ateş, nefes darlığı gibi şikayetleriniz olursa hekiminize başvurun.
 • COVID-19 salgını döneminin geçici olduğunu düşünüp panik yapmayın, önlemlerinizi alın.

-Virüs belirtileri olur ise Anadolu Sağlık Merkezi'ne başvurabiliyor muyuz, tedavi olabiliyor muyuz?

Ülkemizdeki tüm sağlık kuruluşları gibi biz de Sağlık Bakanlığı’nın yönlendirmeleri ve aldığımız üst düzey önlemler çerçevesinde Coronavirus (COVID-19) vakalarını tedavi ediyoruz. Bu önlemler kapsamında; Covid – 19’un en belirgin ve ilk belirtisi olan yüksek ateş şikayetiyle hastanemize başvuran hastaların ilk müdahalesini yapmak için hastane bahçemize özel bir çadır kurduk. Burada şüpheli hastalar, öncelikle pandemi kliniği hekimlerimiz tarafından değerlendirilerek gerekli olan tedavi planlanıyor. Şu anda hastanemizde özel olarak düzenlenmiş, hastanemizin diğer tüm alanlarından ayırdığımız ve üst düzey güvenlik önlemleri ile donatılmış özel bir bölümde COVID-19 hastalarımızın tedavisini gerçekleştiriyoruz. Hem çalışanlarımız hem de hasta ve hasta yakınlarımızın sağlık ve güvenlikleri için dünya standartlarında önlemlerle çalışmalarımızı sürdürdüğümüzden şüpheniz olmasın.

-Grip aşısı yaptırsak acaba bir sıkıntı olur mu? Şu sıralar zatürre aşısı olmak doğru mu, virüs kaparsak hafif geçirmeye faydası olur mu, reçete ile mi uygulanıyor?

Zatürre ve grip aşısı yaptırmanın bu salgınla olumsuz bir etkileşimi yok. Hastamız aşı yaptırmak istiyorsa hekimine de danışarak yaptırabilir.

-Kontrol amaçlı pet ve ultrason çekimlerim var bir süre ertelenebilir mi?

Şu sıralar sadece acil durumlarda hastaneye başvurmak öneriliyor. Hekiminize danışarak sağlık durumunuzdaki aciliyete göre tetkiklerinizi yaptırabilir veya hekiminizin önerisiye bunları erteleyebilirsiniz.

-Bağışıklığı yükseltmek için uygulanan tedaviler öneriliyor mu? Öneriliyor ise hangileri?

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için sağlıklı beslenmek, sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak, bol su içmek, egzersiz yapmak ve iyi uyumak önemli. Bunun dışında yapılması gerekenlerle ilgili hekiminize danışabilirsiniz.

-Ameliyatımızı (meme ve diğer) erteleyelim mi?

Meme kanseri ameliyatlarına, tümörün biyolojik yapısı ve evresi, hastanın özellikleri, alternatif tedavilerin var olması gibi pek çok parametre ile risk değerlendirmesi yapıp karar verilmektedir. Acil durumlar dışında ameliyatlar ertelenmektedir. Sağlık durumunuzdaki aciliyete göre hekiminizle birlikte ameliyatınızı planlayabilirsiniz.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.