Hemen Arayın

Tümör Kurulları

okuyabilirsiniz.

Anadolu Sağlık Merkezi kurulduğu günden bugüne uzman kadrosu ve teknolojik altapısıyla dünya standartlarında sağlık hizmeti sunarak sektörde fark yaratıyor. Özellikle Onkoloji alanında bir referans merkezi olan Anadolu Sağlık Merkezi, oluşturduğu ve kanser tanısı alan her hastanın multidisipliner bir şekilde tartışıldığı “Tümör Kurulları” ile de adından söz ettiriyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nde Genel Tümör Kurulu’nun yanı sıra toplam 11 tümör kurulu bulunuyor.

 

Neden çok sayıda tümör kurulu var?

Anadolu Sağlık Merkezi’ndeki Genel Tümör Kurulu’na ek olarak, Avrupa Kanser Enstitüleri Birliği’nin (OECI) standartları gereği tümör kurullarının sayısı artırıldı. Kanser tanısı alan her hastanın mutlaka bir tümör kurulu tarafından görülmesi için her tümör için ayrı bir kurul oluşturuldu. Her tümör kurulunun ise bir başkanı var.

Tümör Kurulları nasıl çalışıyor?

Her kurula mutlaka Medikal Onkoloji, Radyasyon Onkolojisi, Radyoloji, Nükleer Tıp ve Patoloji katılıyor. Ayrıca kurullarda ilgili bölüm cerrahları da oluyor. Psikiyatrist ya da psikolog da duruma göre davet edilebiliyor. Ek olarak her kurulun ilgili bölümden bir başkanı ve kurul koordinatör hemşiresi bulunuyor.

Anadolu Sağlık Merkezi’ne ikinci görüş için dışarıdan başvuran kişiler, yani sadece dokümanları gelmiş hastalar dahi kurula giriyor, tartışılıyor ve kaydı alınıyor. Kurullarda birçok fikir tartışılıyor ve hastanın tedavisi tek kişinin kararına kalmıyor. Kurullarda, alanında oldukça önemli uzmanların da fikirlerini almanın büyük faydası oluyor. Hastayla ilgili en doğru karar, kanserle ilgili tüm branşların ortak kararıyla, multidisipliner bir şekilde alınıyor.

Kurullar ne kadar sıklıkla toplanıyor, kaç vaka tartışılıyor?

Tümör kurulları haftanın 5 günü toplanıyor, her bir kurul toplantısında da 15-20 vaka tartışılıyor.

Hastalar tümör kurullarından memnun mu?

Hastalar tümör kurullarında tartışıldıklarından dolayı memnun. Hasta bir doktora geliyor ama o hasta aslında 8-10 hekim tarafından, son gelişmeler ışığında değerlendiriliyor ve ortak bir karar çıkıyor. Sadece komplike vakalar değil, her kanser tanısı alan hasta kurula sunuluyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nde ayrıca tüm süreçler takip ediliyor. Multidisipliner yaklaşımda, birlikte değerlendirme ve birlikte karar verme bakış açısıyla hastalara en iyi hizmeti sunuluyor.

Tümör kurullarının hem hekimler hem de hastalar açısından önemi nedir?

Tümör Kurulları’nın hem hastalar, hem doktorlar açısından büyük faydası var. Öncelikle her hekimin her hastayla ilgili fikri olmuş oluyor, hastalar multidisipliner bir şekilde takip ediliyor. Tüm hekimlerden fikir alınıyor, birden fazla öneri değerlendiriliyor. Aksi takdirde bir hasta hastalığı ile ilgili tüm branşları gezmek zorunda kalıyor. Dolayısıyla bir hastanın tüm ekip tarafından görülmesi hasta için de kolaylık ve avantaj.

Sağlık hizmetlerinde hastalara iyi bir hizmet sunabilmek ve hastaların zarar görmesini önleyebilmek için multidisipliner bir yaklaşım içinde olunması önemli. Dünyadaki istatistiklerde görüldüğü gibi sağlık hizmetleri sırasında hastaların başına gelen problemlerin en önemli nedenlerinden biri, sağlık çalışanları arasındaki iletişim sorunları. Özellikle de birkaç disiplinin ortak kararını gerektiren durumlarda o disiplinlerin bir araya gelip iletişim halinde olmamasından kaynaklanıyor pek çok sıkıntı. “Önce zarar verme” ilkesine uyabilmek ve hastalara en iyi hizmeti sunabilmek için bir arada çalışılması lazım. Özellikle de Onkoloji, daha fazla bir araya gelip birlikte çalışmayı gerektiren bir alan. Çünkü kanser hastalarının durumları daha karmaşık ve hastalıkları ölüm ve ciddi sakatlıklarla sonuçlanabiliyor. Hastalık birçok sistemi etkileyebiliyor. Öte yandan onkolojide özellikle literatür çok hızlı değişiyor. Bu nedenle kurullarda herkes kendi ihtisas alanında bu değişikliği takip edebiliyor. Bir araya gelindiği zaman her uzman kendi açısından hastayı değerlendirebiliyor ve o görüşler birlikte konsolide edilebiliyor. Ayrıca en güncel literatür verisiyle, güncel kanıtlarla hasta ile ilgili en sağlıklı karar verilmeye çalışılıyor. Dolayısıyla kanser tanı, tedavi ve takibi konuşuluyor kurullarda. Bir araya gelmek çok kritik. Bir araya gelmenin en önemli platformu ise multidisipliner tümör kurulları.

Kurul kararlarına uyuluyor mu?

Anadolu Sağlık Merkezi’nde kanserler organ bazlı gruplandırılıyor. Olabilecek tüm kanserleri kapsayacak tümör kurulu yapısı var. Her tümör kurulu vakaların durum ve sayısına göre haftada bir kez toplanıyor ve o hafta yeni tanı alan veya tedavisinde değişiklik gereken, beklenmedik gelişme olan hastaları tartışıyor. Her kurula kesin gelmesi gereken uzmanlar var. Orada yeni gelişmeler ve kanıta dayalı bilginin ışığında ortak bir karar veriliyor ve hastanın dosyasına kaydediliyor. Bu da hastaya takip ettiği doktoru tarafından bildiriliyor. Sonrasında da o verilen kararlara uyum da takip ediliyor. Bazen kurulda verilen karara uyulmayabiliyor, hasta o tedavi şeklini istemeyebilir veya başka bir hastanede tedavisine devam etmek isteyebilir. Ya da herhangi bir sebep de olmayabilir. Dolayısıyla o multidisipliner yaklaşımın çıktısı da takip ediliyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nde verilen kararlara uyum oldukça yüksek, yüzde 90’ların üstünde kurul kararına uyuluyor. OECI akreditasyonu kapsamında yeni tanı alan hastaların en az yüzde 50’si kurullarda tartışılmalı. Anadolu Sağlık Merkezi’nde bu oran yüzde 90’ın üzerinde.

 

 

 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.