Tıbbi Bölümler Doktorlar
Hemen Arayın

İnsan Odaklı Bakım Anlayışı

İnsan Odaklı Bakım

Anadolu Sağlık Merkezi olarak Türkiye’de bir ilke daha imza attık. İnsan Odaklı Bakım çalışmalarımız uluslararası sertifikasyon kuruluşu Planetree İnternational tarafından Altın Sertifika ile ödüllendirildi. Bu başarımız ile 2019 yılı itibariyle tüm dünyada İnsan Odaklı Bakımda Mükemmellik Altın sertifikasına sahip 85. sağlık kuruluşu olduk.

İnsan Odaklı Bakım Nedir?

Anadolu Sağlık Merkezi olarak İnsan Odaklı Bakım’ı ‘Hasta, hasta yakını ve çalışanlarını bir ailenin üyeleri olarak gören, onların beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayan, iyileştiren bir ortamda kendilerini evlerinde hissettiren, şeffaf, şefkatli ve insancıl bakım’ olarak tanımlıyoruz. Bu çerçevede hastalarımızın her birini benzersiz kabul edip, kişiye özel bakım veriyoruz ve her bir hastamıza şefkatle, empatiyle ve sevgiyle yaklaşıyoruz. Ayrıca hastalarımızı ve hasta yakınlarını bilgilendirerek, onları bakımın bir parçası yapmayı önemsiyoruz. Anadolu Sağlık Merkezi’nde temel değerlerimizden biri ‘Hastalarımıza Odaklanmak’ olduğu için İnsan Odaklı Bakım aslında kültürümüzün bir parçası.

2013 yılında başladığımız İnsan Odaklı Bakım çalışmalarımız, uluslararası akreditasyon kuruluşu Planetree tarafından insan odaklı bakımda mükemmelliği ifade eden ve en yüksek seviye olan altın sertifikasyon ile ödüllendirildi.

İnsan Odaklı Bakım Uygulamalarımız

Anadolu Sağlık Merkezi’nde İnsan Odaklı bakım anlayışımızı ortaya koyan birçok çalışmaya imza attık. Bu kapsamda hastalarımızla ortaklık etmeyi yeniden tanımladık.
 • Hastanemizin Yönetiminde Hastalarımız Var

  Hizmet verdiğimiz hastalara kulak vermenin yanında onları danışmanlarımız olarak konumlandırıyor ve ‘hastaların yönettiği bir hastane’ olma yolunda ilerliyoruz. Bu kapsamda Türkiye’de ilk defa hayata geçirilmiş bir kurulumuz var. Hasta ve Yakınları Danışma Kurulu. Hasta ve yakınlarına hizmet verdiğimiz tüm alanlarda yapılan iyileştirme çalışmalarımızda hasta ve hasta yakınlarının bakış açısını almak için bu kurula danışıyoruz. Bu iyileştirme çalışmaları bazen bir fiziksel alan yenileme çalışması olabildiği gibi bazen de süreçlerimizi yeniden tasarladığımız çalışmalar olabiliyor. Bir başka deyişle projelerimizde hastalarımız ile birlikte çalışıyoruz.

 • Bakımı Planlarken Hasta Tercihlerine Yer Veriyoruz

  Merkezi’nde misafir ettiğimiz tüm hastalarımızın tıbbi açıdan bir engel yoksa günlük rutin alışkanlıklarını korumayı önemsiyoruz. Bu nedenle hastalarımızın uyku alışkanlıkları, yemek saati tercihleri ve yeme alışkanlıkları ile kültürel tercihlerini hayata geçiriyoruz.

 • Hasta Tercihli 7/24 Ziyaret Uygulaması

  Tıbbi açıdan kısıtlama söz konusu değilse misafirleri hastalarımızı 7/24 ziyaret edebilmektedirler. Tıbbi kısıtlama dışında ziyaret kısıtlamasına sadece hastalarımız karar vermektedir.

 • Bakım Ortaklığı Programı

  İnsan Odaklı Bakım anlayışımız çerçevesinde hastalarımızın hastaneden çıktıktan sonra da bakımlarının devamlılığını sağlamayı önemsiyoruz. Bu kapsamda eve taburcu olan hastalarımıza en çok yardımcı olan kişilerin hastalarımızın yakınları olduğunu biliyoruz. Bu nedenle hasta yakınlarına hastanede bulundukları süre boyunca bakımın nasıl yapılacağı konusunda rehberlik ederek, deneyim kazandırıyoruz. Böylece hastamızın evde bakım ihtiyacının daha iyi bir şekilde karşılanmasını sağlıyoruz.

 • Açık Kayıt/ Paylaşılan Kayıt Uygulaması

  Sağlık kuruluşlarında bakımın şeffaf olması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle tüm hasta kayıtlarımız hastalarımız ve izin verdikleri yakınları ile paylaşılır. Açık Kayıt uygulamamızdaki amaçlarımızdan bir diğeri de hastalarımızı etkin bir şekilde bilgilendirmektir. Biliyoruz ki doğru bilgiye sahip hastalar hastalıklarını yönetmede daha aktif rol almaktadırlar. Bu nedenle tıbbi bilgiler ilgili sağlık profesyoneli tarafından hastalarımıza yeterli zamanı ayrılarak, anlayabilecekleri şekilde açıklanır.

 • Yaşam Zenginleştirici Faaliyetler

  Hastalarımız ve hasta yakınları açısından baktığımızda bir hastanede uzun zaman geçirmenin zor ve sıkıcı olabildiğinin farkındayız. Bu nedenle hastalarımızla ebru etkinliği, meditasyon ve nefes çalışmaları gibi faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Zaman zaman kliniklerde müzik dinletileri yapıyoruz.

İnsan Odaklı Bakım Fark Yaratıyor

Planetree denetçileri tarafından, tüm dünyada İnsan Odaklı Bakımla ilgili olarak çalışmalar yapan kurumlarda çalışanların bu kültürü kabullenmelerinde ve içselleştirmelerinde zorluk çekildiğinin aktarıldığını söyleyen Dr. Hişam Alahdab, “Oysa bizim grubumuz gerçekten İnsan Odaklı Bakım felsefesine inanıyor, bunu içselleştiriyor ve alanda yaymak, hayata geçirmek için istekle çalışıyor” dedi.

Hişam Alahdab İnsan Odaklı Bakım çalışmalarının farkını şöyle ortaya koydu: ‘Anadolu Sağlık Merkezi olarak akreditasyonlara alışık bir kültürümüz var. JCI, OECI, ESMO gibi farklı alanlarda standardizasyonu sağlayan akreditasyonlara sahibiz. Ancak Planetree denetimi ile başka bir alanda daha farkımızı ortaya koyduk. Bu denetimde dokümanlarımız ve süreçlerimizden ziyade yaşanan deneyimlere odaklanıldı. Bir başka deyişle İnsan Odaklı Bakım uygulamalarımızın hastalarımız ve çalışanlarımız tarafından nasıl algılandığı, çalışan ve hasta memnuniyetine yansıyıp, yansımadığına dair çıkarımlarda bulunuldu.’

Denetçilerin hasta gruplarından da çok olumlu etkilendiğini söyleyen Alahdab, “Yatan hastalarımız uygulamaları çok iyi ifade etmişler. Bakım ortağı, beyaz tahta, yatak başı hemşire devir teslimi, bakımı birlikte planlama, hasta tercihlerinin bakıma entegre edilmesi gibi klinik uygulamalarımızdan memnuniyetlerini dile getirmişler. Özellikle de ‘Burası bizim evimiz gibi... Buraya geldiğimizde gerçekten bir aile ortamının içine girdiğimizi hissediyoruz’ demişler. Ayrıca Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışanlarının kendilerine şefkatle, güler yüzlü ve yardımsever bir şekilde davrandıklarını söylemişler. Bunları duymak bizim için başlı başına İnsan Odaklı hizmet verdiğimizin kanıtı oldu.” şeklinde konuştu.

Hastalar Kadar Çalışanlara da Odaklanıyoruz

İnsan Odaklı Bakım’ın en çok üzerinde durduğu konulardan birinin de çalışanlara odaklanılması olduğunu vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi İnsan Odaklı Bakım Yöneticisi Asuman Kuşçu; Anadolu Sağlık Merkezi’nde İnsan Odaklı Bakım çalışmalarını yürütürken her segmentten çalışan temsilcilerin görüşlerini alıyoruz. Bunun yanında çalışanlarla ilgili bir iyileştirme projesi yapılacaksa nasıl hastaların tercihlerini, beklentilerini ve ihtiyaçlarını ele alıyorsak, bununla ilgili anketler yapıyorsak, çalışanların da aynı şekilde beklenti, tercih ve ihtiyaçlarını ele alıyoruz. Dolayısıyla çalışanların geri bildirimlerini alıp ve ortak taleplerini öğrenip, hayata geçireceğimiz projeleri bu geribildirimlere ve taleplere göre planlıyoruz” açıklamasında bulundu.

Hastalarımızdan görüşler:

‘Bana bakım veren tüm hemşireler gerçekten çok ilgili, güler yüzlü ve yardımsever davranıyorlar. Zor bir ameliyat geçirecek olmama ve ameliyatımın bazı sağlık problemlerim nedeniyle 1 gün ertelenmiş olmasına rağmen hemşirelerin desteği ve motive edici sözleriyle endişem azaldı.  Yanımda refakatçi olarak kalan hamile kızıma da çok ilgili davranıyorlar. Bir şeye ihtiyacı olup olmadığını, canının bir şey isteyip istemediğini bile soruyorlar.’
Kalp Damar Cerrahisi Operasyonu olacak bir hastamız

‘ Bana sanki burada yatan tek hastaymışım gibi davranıyorlar. Her istediğimde yardımıma koşuyorlar. Bütün bunları yaparken samimi olduklarını hissediyorsunuz. Hiç bir zaman işleri olduğu için bunu yaptıklarını bana hissettirmediler.’
Kemik İliği Nakli olan bir hastamız.

‘Bana burada devlet başkanıymışım gibi bakıyorlar’
Rusya’dan gelen bir hastamız.

‘Odamızın manzarası muhteşem. Biraz önce ebru çalışması yaptım. Çalışanlar çok sıcakkanlı ve ilgili. Sanki hastanede değil de tatilde gibi hissediyorum.’
Kalp Damar Cerrahisi ameliyatı geçiren hastamızın refakatçısı

Yoga Uygulamaları

Hastalarımızın mutluluğu ve güvenliği bizim için önemlidir. Anadolu Sağlık Merkezi olarak önceliğimiz; hastalarımızın tanı ve tedavi süreçlerini en huzurlu ve rahat şekilde geçirmelerini sağlamaktır. Bu anlamda hastanemizin güvenlik biriminden, yönetim kadrosuna kadar gerekli olan tüm hizmet politikamızı hastalarımızla kurduğumuz duygusal bağ üzerine oluşturuyoruz.

Yoga uygulamaları: Fiziksel Egzersizler (Asana), Nefes Çalışmaları (Pranayama) ve Meditasyon çalışmalarını içerir. Yoga egzersizleri binlerce sene önce bulunan vücudun alabileceği en faydalı duruşlardır. Uygulama esnasında kişi vücudunu keşfederek limitleri doğrultusunda asanaları (duruşları) uygulamaktadır. Böylece beden canlanır, dengelenir ve direnç artar. Bu kapsamda Anadolu Sağlık Merkezi olarak hastalarımız, hasta yakınlarımız ve çalışanlarımıza özel farklı konseptler yarattık...

Yoga Uygulamaları

Hastalarımız İçin Nefes ve Meditasyon Çalışmaları: Nefes çalışmaları (pranayama) nefes yolu ile yaşam gücünü yönetme çalışmasıdır. Yaşam kaynağımız olan nefesin yeteri kadar vücuda alınması sağlığı doğrudan etkilemektedir. Nefes çalışmaları sayesinde kişi doğru nefes alıp verme alışkanlığı kazanır ve böylece beden ve zihin sağlığı desteklenir.

Yatan hastalarımızla gerçekleştirdiğimiz bu seanslarda talep eden hastalarımızla birebir hasta odasında nefes terapisi ve meditasyon çalışmaları uygulamaktayız.

Hamile Yogası Hamilelik süresince fiziksel ve ruhsal değişimler gerçekleşmektedir. Yoga ile anne adaylarımız oluşabilecek sırt ve bel ağrılarını önleyebilmekte ve nefes çalışmaları ile anne ve bebek için gerekli oksijen alımı sağlanmaktadır.

Yoga Uygulamaları

Çalışanlarımızla Yoga: Çalışanların sağlığını desteklemek amaçlı yapılan yoga çalışmaları ile kişi yoga egzersizleri yaparak bedenini güçlendirmektedir. Nefes çalışmaları ve meditasyon ile konsantrasyon kabiliyetini geliştirmektedir. Yoğun iş temposundan kaynaklanan yorgunluk ve stresten arınmaktadır.

Hasta ve Hasta Yakınlarımız için Yoga Hasta ve Hasta Yakınlarımız için Yoga: Kurumumuzdan hizmet almış veya halen almakta olan hasta ve hasta yakınları ile yaptığımız yoga seanslarıdır.

Yoga Uygulamaları

Önemli Not: Hastalarımız için nefes ve meditasyon çalışmaları, ofis yogası ve hamile yogası ücretsiz hizmetlerimizdir. Randevu almanıza gerek yoktur. Hasta ve hasta yakınlarımız için yoga seansımız ise yatan hastalarımıza ücretsizdir.

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.